Kølstrup Folkemusik – Slängpolska musik og dans lørdag d. 2. november 2019

Musik fra Småland og Östergötland.

Pelle Björnlert fra Vråka i nordøst Småland spiller mest musik med rødder i den Småland og Östergötland. I begyndelsen af 70-erne blev han inspireret af mesterspillemanden Bengt Löfberg. Pelles fokus er melodiernes funktioner som brugs- og dansemusik og har i mange år udviklet sit spil i tæt sammenhæng med dansen, bla. vores danseinstruktører Ingegerd Vejvi og Björn Fredriksson. Tidligt fik han en personlig spillestil med smittende danserytme og har været et forbillede for mange spillefolk i Sydsverige. Pelle spiller violin.

Erik Pekkari er mest kendt som toraderspiller, men spiller også harmonika og violin. Eriks spillestil blev påvirket i 80-erne af Pelle Björnlert og Bengt Löfberg. I den periode akkompagnerede han også Pelle og Bengt med cittra. Erik har spillet sammen med Pelle og Bengt i 30 år.

Pelle Björnlert og Erik Pekkari har endda fået tildelt Zorn-mærket i guld for mesterligt spil.

Ingegerd Vejvi og Björn Fredriksson er stilskabende slängpolskadansere igennem en menneskealder og har været med til at genoplive slängpolskaen siden 60-erne.

Mere info ring til Jørgen Andkær på mobil 20411154 eller på mail andkaer56@gmail.com

Program for dagen:
Kl. 13-17 Spille- og danseworkshops med kaffepause
Kl. 18-19.30 Middag
Kl. 20-23.30 Bal med kaffepause

Pris for workshop kr. 100,-
Pris for bal kr. 100,-
Pris for middag kr. 100,-
Øl, vand, vin, kaffe, the, kage, m.m. kan købes til billige priser.
Det er også muligt kun at deltage i ballet eller workshops.

Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *